FANDOM


Ameryka Północna - kontynent w całości położony na półkuli północnej. Otaczają go oceany: Atlantycki, Spokojny i Arktyczny. Sąsiaduje z Ameryką Południową, a granicę wyznacza Kanał Panamski. Nazwana została na cześć podróżnika Amerigo Vespucciego przez Merkatora w XVI wieku.

Powierzchnia kontynentu wynosi 24,241 mln km2. W skład Wielkiej Rzeczypospolitej wchodzi jedynie ok. 5,57 mln km2 (22,98%) - prowincje Polska Ameryka Wschodnia, Prowincja Alaska, Prowincja Kuba, Zielona Ziemia. Pozostała część należy głównie do Stanów Zjednoczonych (75,77%), ale też licznych niezależnych państw (ok. 20 - głównie małe państewka wyspiarskie na Morzu Karaibskim).

Tak jak i w Ameryce Południowej, na zachodzie leżą tu wielkie góry - Kordyliery, idąc na wschód napotykamy Wielkie Równiny - główny rejon rolniczy USA, następnie niskie góry - Appalachy i nadbrzeżne niziny z dużą koncentracją wielkich amerykańskich miast. Południe kontynentu zdecydowanie górzyste, liczne wulkany, wyspy w archipelagu Antyli również górzyste. Na północy leży największe pojezierze Ziemi - Pojezierze Kanadyjskie.

Kontynent jest bardzo silnie zróżnicowany gospodarczo. Występują tu nieźle rozwinięte prowincje WRP, stawiające na rozwój turystyki kraje karaibskie (i dzięki temu wypracowujące duże zyski), ale też należące do grupy G8 USA - borykające się z permanentnym kryzysem i uzależnione od polskiej pomocy. Jedynym dużym krajem jest tu właśnie USA - pomimo licznych złóż surowców mineralnych (metale kolorowe, uran, żelazo, fosforyty) i potencjału do rozwoju rolnictwa (przed 50 laty lider w produkcji kukurydzy, bawełny; wysoka pozycja na rynku soi, pszenicy i jęczmienia), co sprawia, że kontynent zaliczany jest do najbiedniejszych.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.