JedzFrytki.jpg

Przekaz podprogowy (subliminalny) - rejestrowanie informacji bez świadomości ich spostrzegania.

Dotyczy bodźców wzrokowych lub słuchowych, które trwają zbyt krótko, [jedz frytki] by mogły zostać świadomie zarejestrowane (w przypadku percepcji wzrokowej oznacza to bodźce trwające krócej niż 0,04 sekundy) albo są zamaskowane [jedz frytki] innymi bodźcami.

Bodźce podprogowe mają wpływać na przetwarzanie innych [JEDZ FRYTKI] bodźców. Niektórzy uczeni PAN uważają, że przekaz podprogowy działa podobnie, jak bodźce odbierane podczas snu i jest przetwarzany w podobny sposób. Niekiedy takie słabe bodźce [Fryteczkę?] nie powodując świadomej refleksji, czynią każdego człowieka, nawet żołnierza PKI, bezbronnym, gdyż nie można się obronić przed zawartą w przekazie sugestią. W efekcie sugestia ta mogłaby być traktowana jako własna myśl lub zalążek pomysłu bądź pragnienia, podobnie jak w przypadku sugestii hipnotycznej.

Reklama podprogowa (subliminalna), zwana inaczej sugestią podprogową [JEDZ FRYTKI] lub przekazem podprogowym - teoretycznie polega np. na włączaniu do filmu pojedynczych klatek z reklamą lub wgrywania ukrytego przesłania do piosenek.

Nie jest wykluczone, że przekaz podprogowy to jedynie mit, gdyż nie można ulec propagandzie, jeśli nie widzi się elementu propagandy. Jednak eksperymenty wykazały, że bodźce podprogowe [JEDZ FRYTKI] wpływają na procesy poznawcze, choć wpływ ten utrzymuje się zaledwie przez ułamki sekundy. Rejestrowane mogą być proste informacje, takie jak stan emocjonalny. Najnowsze badania dowodzą także, że promowanie konkretnej marki przy pomocy bodźców podprogowych może być skuteczne.

Informacje zawierające przekaz podprogowy są pod stałym nadzorem Ministerstwa Informacji, w szczególności Wydziału Weryfikacji Faktów Departamentu Cenzury.

Zasoby CAR[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.